Słowem wstępu...

Piwo- najstarszy oraz jeden z najpopularniejszych napojów alkoholowych na świecie.

Towarzyszy nam praktycznie od początku ludzkości, a produkowano je ponad 2500lat temu. Przykładów jest wiele. W Mezopotamii do wody kruszono placki zbożowe, które później były poddawane fermentacji. Archeolodzy już dawno znaleźli, odkopali kadzie warzelne Somalijczyków.

Babilończycy natomiast byli bardziej zaawansowani... Warzyli bowiem z ziaren. Z czasem było ono przewożone poza Babilonię i stało się jednym z cenniejszym produktów oraz wprowadziło zupełnie nowy styl życia. Wzrosła kultura, powstawały różne wybitne dzieła oraz dobre rządze.
Ówczesny król Babilonii wydając kodeks ustanowił pewien dekret. Jeden z rozdziałów został poświęcony procesowi wytwarzania piwa i doboru jego składników. Prawie jak dzisiejszy, wywodzący się z Niemiec, Reinheitzgebot...

Napój Bogów to nie tylko płyn z pianą, odpowiednie szkło, pasja piwowarów, kawał rzemiosła. Piwo to również kawał historii!

Obecnie piwo przeżywa istną rewolucję. Dzielimy je na tyle rodzajów, że mało kto potrafi wymienić wszystkie z nich, a zapaleni piwowarzy z całego świata prześcigają się w kreowaniu nowych, nierzadko zaskakujących stylów. Pewnie, gdyby namalować obraz człowieka współczesnego, jego niewątpliwym atrybutem poza kartą kredytową, smartfonem, czy tabletem będzie pokal z piwem! Oby ta piwna droga prowadziła nas do jak najwspanialszych, niezapomnianych wrażeń!

Powstaje z czterech bazowych składników: wody, słodu browarnego, chmielu i drożdży.

Słód to skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż. Powstaje głównie z jęczmienia, pszenicy, żyta. Wyróżniamy słody jęczmienne, pszeniczne, monachijskie-jasne i ciemne, pilzneńskie, palone, barwiące, wędzone oraz zakwaszające. nadaje piwu smak, słodycz, charakter i kolor. Ciemne piwa produkuje się z ciemniejszych słodów, a jasne z jaśniejszych. Ciemna barwa słodu zależy od intensywności i czasu jego palenia.

Chmiel- roślina pnąca z konopiowatych. Nadaje piwu goryczkę oraz wspaniały zapach. Istnieje wiele odmian różniących się smakiem i aromatem. Dzielimy go na goryczkowy i aromatyczny. Jest on dostępny w postaci całych szyszek lub sprasowanej-granulatu. Dodając go na początku warzenia zwiększamy poziom goryczy, natomiast pod koniec warzenia lub bezpośrednio do fermentora (chmielenie na zimno) wytwarzamy aromat. Produkowany jest na całym świecie.
Najbardziej znane polskie odmiany to: Marynka, Lubelski, Sybilla, Lunga,
amerykańskie: Amarillo, Citra, Mosaic, Cascade, Simcoe, Liberty, Chinook,
niemieckie: Tettnager, Hallertau Mittelfruh, Perle,
angielskie: Fuggle, Challenger, East Kent Goldings,
czeski Saaz (Żatecki), australijski Summer oraz nowozelandzki Pacifica.

Drożdże- organizmy, które przefermentowują (zamieniają) cukry na alkohol i dwutlenek węgla.
Wytwarzają również produkty uboczne, które dodatkowo nadają piwu smak oraz zapach. Drożdże piwowarskie dzielimy na szczepy fermentacji dolnej oraz górnej.
Drożdże fermentacji dolnej pracują w temperaturze 8-15 °C. Brzeczka fermentuje w niższych temperaturach, co wydłuża dojrzewanie piw. Powodują również większe wydzielanie CO2, co ma wpływ na rześkość piwa.
Drożdże fermentacji górnej fermentują w znacznie wyższych temperaturach: 16-24°C, co przyspiesza proces. Wytwarzają one wiele produktów ubocznych: wyższych alkoholi oraz estrów, co z kolei przekłada się na znacznie bogatszy smak i aromat.


Inne dodatki- dzięki nim możliwe jest stworzenie konkretnego rodzaju piwa. Należą do nich np. owoce, wanilia, miód, imbir, kawa, płatki owsiane.

Komentarze