Lindemans Faro- to z tym piwem rozpocząłem Nowy 2016 Rok

Według niektórych Belgów Lambik jest jednym z najlepszych i najstarszych stylów piwnych na świecie. Nawet jeśli jego kwasowość nie pozwoli porwać się wielu piwoszom o bardziej typowych gustach nie spróbowanie tak wyjątkowego trunku mając odpowiednią ku temu okazję jest po prostu grzechem.


Jak powstało doskonale znane piwoznawcom Faro? Otóż, aby zrównoważyć wysoką kwasowość tradycyjnego lambika dodano do niego syrop cukrowy. Jesteśmy w Belgii, więc oczywistym faktem jest iż do jego produkcji użyto cukru kandyzowanego. Początkowo popularny i rozpowszechniany był na lokalnym rynku w okolicy Brukseli. Chętnie był spożywany do XIX wieku. Później niestety o nim zapomniano aż do 1978 roku, kiedy znana rodzina Lindemansów postanowiła odtworzyć ten nietypowy trunek.

Butelka wyglądem przypomina, iż jest to piwo na wyjątkowe okazje, choć Belgowie często gaszą nim pragnienie po wysiłku fizycznym… Jest ulubionym napojem wracających z treningu belgijskich rowerzystów. Dla osób którzy nie mają okazji spożywać go tak często, a ich gusta piwne zostały ukształtowane poza granicami krajów Beneluxu degustacja, czy wznoszenie toastu z jego pomocą jest wyjątkowym przeżyciem. Zawiera 4,5 % alkoholu w objętości, a najlepiej je podawać dobrze schłodzone, nawet do 3-4 stopni Celsjusza. Ma bursztynową, wpadającą w miedziane odcienie barwę,  drobno-pęcherzykową, szybko zanikającą pianę oraz nietuzinkowy aromat. Odnajdziemy w nim kwaskowato-owocowe nuty winne oraz odrobinę karmelowej słodyczy powstałej z wyżej wymienionego syropu cukrowego. Smak piwa jest niezwykle wytrawny, słodko-kwaśny. Trunek jest bardzo delikatny i orzeźwiający, choć niewysoko nasycony. Goryczka istnieje, choć jest bardzo słabo wyczuwalna. Zauważymy również odrobinę swoistej starości oraz drew za sprawą leżakowania w dębowych beczkach. Finisz piwa ze znanego na całym świecie browaru z Vlezenbeek jest słodkawy i przyjemny.
Kolorem przypomina nieco koniak lub brandy, butelką, aromatem i smakiem szampana, zastosowaniem i lekkością cydr, a pianą piwo. Niektórzy nieinteresujący się zupełnie piwem po spróbowaniu stwierdzają iż jest to taki piwny szampan i mają sporo racji. Doskonale pasuje do wypieków, lecz równie dobrze odnajdzie się przy rybie lub gulaszu wieprzowym. O ile dobrze pamiętam wychodzące z browaru butelki mają termin przydatności około 2,5 roku, a przechowywać je należy w zacienionym i chłodnym pomieszczeniu w pozycji leżącej.

Jakie jest Faro?
Wywarzone i nierzucające się w każdym aspekcie. Jest idealnym piwem na urodziny, aby podać je dobrze schłodzone w kieliszkach dla zrównoważenia słodyczy i odebrania ciężkości tortowi. Znakomite piwo toastowe!

Komentarze