Podstawowe wady w piwie cz. II

Merkaptan- czosnek, cebula. Przypomina również nieco zepsute warzywa oraz zapach kanalizacji. Czasami bywa mylony z merkaptanem metylowym przypominającym zepsutą kapustę. Jest  produktem fermentacji. Powstaje na skutek niewystarczającego natlenienia brzeczki przed rozpoczęciem fermentacji, zbyt późnego oddzielenia brzeczki od drożdży, zastosowania drożdży złej kondycji lub infekcji bakteryjnej. Możemy tego uniknąć nie dopuszczając do nadmiernych wahań temperatury podczas fermentacji brzeczki oraz dodania odpowiedniej ilości drożdży w jak najlepszej kondycji. Warto zastosować cichą fermentację.

Siarkowodór- zgniłe jaja, siarkowy. Wytwarzany jest przez drożdże lub bakterie. Ma różne stężenie. W małym wnosi świeży aromat, natomiast w większym jest poważną wadą. Jest wysoce lotny i szybko adaptujemy się do jego niskiego stężenia. Siarkowodór występuje w każdym piwie. Jego wyczuwalna obecność w piwie sugeruje nam niedokończoną fermentację lub infekcję bakteryjną. Powinniśmy zapewnić naszemu trunkowi dłuższe leżakowanie. Ponadto przestrzegajmy higieny w naszym domowym browarze.

Siarczan żelaza- metaliczny. Kojarzymy go puszkami, rdzą lub nawet krwią. Powstaje dzięki obecności jonów żelaza w piwie. W niewielkim stężeniu podkreśla słodycz mocniejszych piw oraz wzmacnia odczucie treściwości. W dużych stężeniach umacnia goryczkę powodując, że nasze piwo robi się niepijane oraz po prostu nie dobre. W piwowarstwie domowym świadczy o złej jakości wody. W browarach informuje nas o złym stanie instalacji. Aby wyeliminować metaliczną wadę należy używać uzdatnionej wody dobrej jakości lub źródlanej, dostępnej na przykład w pięciolitrowych butelkach. W browarach dodatkowo warto zamontować instalacje ze stali nierdzewnej.

Kwaśny. To jeden z podstawowych smaków. Niektóre style takie jak Lambik (zwłaszcza Gose), Berliner Weiβe, czy Sour Ale wręcz się tym wyróżniają. Delikatna kwaskowatość zwiększa pijalność piw słodszych lub bardziej pełnych. Naturalnie, że ciemne piwa będą nieco bardziej kwaśne, za sprawą użycia palonych słodów. Niestety zbyt duża kwasowość powoduje, że piwo traci smak. Bywa, iż nawet całkowicie psuje odczucie naszego trunku w jamie ustnej. Przyczyny powstania nadmiernego kwasu w piwie są różne. Najczęstszymi z nich są: infekcja bakteryjna, zbyt wysokie nasycenie piwa (przegazowanie). Na nadmierną kwasowość ma również wpływ zła jakość zadanych drożdży, stary chmiel, czy po prostu zbyt duża ilość słodów zakwaszających brzeczkę. Znacznie rzadszym czynnikiem powodującym kwaśność jest zbyt długie zacieranie. Aby uniknąć tej wady powinniśmy używać mniejszej ilości słodów zakwaszających oraz unikać nadmiernego wysycenia naszego piwa (nie przesadzajmy sypiąc cukier do butelek!). Używajmy wyłącznie dobrej jakości drożdży i dbajmy o higienę. 

Komentarze