Piwo Grodziskie- Polskie piwo pszeniczne

Zwane polskim szampanem piwo produkowane jest najprawdopodobniej od czasów średniowiecza. Pochodzi z Grodziska Wielkopolskiego, a w części ubiegłego wieku było chronione prawnie jako wyrób regionalny. Już po I wojnie światowej zdobywało uznanie na rynku niemieckim, gdzie było głównie eksportowane.  Popularność polskiego pszenicznego piwa szybko zaczęła rosnąć i poszerzać swoje terytorium. Jego produkcja była prowadzona do 1993 roku wyłącznie w Grodzisku Wielkopolskim. Browar został wykupiony kilka lat temu i natychmiast reaktywowano nasz rodzimy styl. Kiedyś miało ono aż trzy nazwy: Grätzer, Grodzisz i Grodziskie, a obecnie jest to po prostu Piwo z Grodziska.

Ekstrakt Grodziskiego wynosi 7 do 8°Blg, alkohol od 2,5 do 3,5 %, natomiast goryczka 20 do 30 IBU. Piwo powstaje praktycznie w stu procentach ze słodu pszenicznego wędzonego dymem z drewna dębowego. Zdarza się również stosowanie dymionego bukiem słodu zarówno pszenicznego, jak i pilzneńskiego. Użyty chmiel może mieć różne pochodzenie. Z polskich odmian warto wyróżnić chmiel lubelski, jednak z powodzeniem stosuje się również zagraniczne odmiany, głównie niemieckie: Tettnanger, Hallertauer Mittelfrüh. Klaruje się go karukiem, czyli klejem pochodzącym z pęcherzy pławnych ryb jesiotrowatych, w postaci płatków.

Barwa Grodziskiego jest jasna: żółta lub złota. Musi być klarowne o obfitej i trwałej białej pianie. Piwo charakteryzuje iście dymny aromat. Odnajdziemy w nim także delikatne nuty chmielowe oraz pszeniczne, zbożowe. W zapachu możemy również doszukać się dojrzałych polskich owoców, takich jak jabłka czy gruszki. Niepożądane są z kolei aromaty znane nam z niemieckich piw pszenicznych: goździkowy, bananowy. W smaku dominuje popularnie zwana wędzonka, która jest jeszcze odrobinę bardziej wyraźna niż w zapachu. Wyczujemy delikatny posmak pszeniczny oraz chmielowy. Piwo jest bardzo łagodne. Czasami odnaleźć możemy również wspomniane wcześniej estry w postaci dojrzałych jabłek, czy gruszek. Pochodząca od chmielu goryczka najczęściej jest umiarkowana. Serwujemy je mocno schłodzone w wysokiej oraz wąskiej, rozszerzającej się ku górze szklance.

Piwo grodziskie jest trunkiem niezwykle lekkim, przejrzystym i bardzo pijalnym. Wysokie nagazowanie sprawia iż jest orzeźwiające, dzięki niemu poczujemy również przyjemne musowanie na języku. Obecnie od 2006 roku w Grodzisku Wielkopolskim jest organizowany konkurs dla piwowarów domowych podczas którego przyjezdni z całego świata próbują odtworzyć to piwo jak najlepiej. Dobrymi przykładami stylu są: Smoked Cracow z Pracowni Piwa, Grodziskie z Artezana oraz a'la Grodziskie z browaru Pinta.

 

Komentarze