Warzenie: ekstrakt słodowy z chmieleniem

Warzenie z czystego ekstraktu i chmielu

Warzenie domowego piwa z czystego ekstraktu słodowego i chmielu oznacza rezygnację z cukru podczas gotowania brzeczki. Uwarzone tym sposobem piwo możemy nazwać piwem według klasycznej receptury, tzn. wyłącznie ze słodu i chmielu bez użycia składników niesłodowanych.

Mamy do wyboru ekstrakty ciemne i jasne, w postaci sproszkowanej lub gęstego syropu oraz chmiele goryczkowe i aromatyczne w postaci granulatu lub szyszek.

Ilość potrzebnego ekstraktu zależy oczywiście od pożądanej ilości piwa oraz jego rodzaju. Standardowo do przygotowania 20 litrów jasnego piwa 12 BLG zużyjemy ok. 3,6kg ekstraktu. Z kolei na 20 litrów piwa 15 BLG potrzeba 4,8-5kg. Stopnie Ballinga (BLG), jak już wiecie, są wyznacznikiem ekstraktu w piwie. Im więcej BLG tym piwo jest gęstsze, gdyż zawiera więcej cukru (słodu) w brzeczce. Każdy piwny styl posiada określone widełki ekstraktu.

W porównaniu do warzenia z ‘gotowców’ tutaj mamy znacznie większe możliwości. Zmniejszając lub zwiększając ilość wody, ekstraktu, chmielu sami kreujemy moc, aromat i smak naszego złotego trunku.

W sklepach specjalistycznych (piwopiweczko, alebrowar itp. ) znajdziemy przygotowane już zestawy ekstraktów+ chmieli+ drożdży do poszczególnych gatunków. Początkującym piwowarom polecam skorzystanie z tej propozycji, gdyż zawierają one szczegółową instrukcję warzenia.

Przygotowanie brzeczki tą metodą polega na rozpuszczeniu ekstraktu w 10-20 litrach gorącej wody, ugotowaniu roztworu (doprowadzeniu do wrzenia) oraz dodania chmielu i gotowania. Dodając chmiel na początku gotowania zwiększamy poziom goryczy, natomiast pod koniec warzenia lub bezpośrednio do fermentora (chmielenie na zimno) wytwarzamy aromat. Warzenie brzeczki, czyli ekstraktu z chmielem trwa 45-70 minut .W ten sposób przygotowaną brzeczkę należy wstępnie ochłodzić oraz przelać przez sito do fermentora. Oczywiście od tej pory wszystko, co ma kontakt z brzeczką należy zdezynfekować. Utrzymywanie sterylnych warunków jest sprawą bardzo istotną, mającą wpływ na jakość naszego wyrobu.
Korzystając ze skali na pojemniku fermentacyjnym uzupełniamy czystą, zimną (nie mineralną!) wodą do przewidzianego przez nas poziomu.

Kolejne procedury produkcji domowego piwa od dodania drożdży do degustacji należy wykonać dokładnie tak samo, jak przy warzeniu z „Brew Kit-a”.

Tego typu warzenie piwa daje nam wspaniały wstęp, przedsmak zdecydowanie bardziej zaawansowanego, choć nie aż tak strasznego warzenia z procesem zacierania. Polecam początkującym, jak również i bardziej zaawansowanym piwowarom domowym, którzy nie mają wystarczająco dużej ilości czasu na zacieranie ziarna (słodu).

Komentarze