Podstawowe piwa dolnej fermentacji cz. I

Pils, Pilzner
Popularne piwo dolnej fermentacji. Pochodzi z czeskiego Pilzna. Pierwszy raz zostało uwarzone w XIX wieku przez Josefa Grolla, niezwykle doświadczonego piwowara z Bawarii. Browar Mieszczański dzięki niemu zasłynął zaraz po jego zatrudnieniu. Warzelnik natychmiast opracował i wdrożył w życie swoją najlepszą recepturę. Protoplastą stylu jest Pilsner Urquell.

Klasyczny Pils powstaje z użyciem miękkiej wody, słodu pilzneńskiego oraz niezwykle aromatycznego, żateckiego chmielu. Charakteryzuje się wysoką klarownością, kwiatowym zapachem oraz wytrawnym smakiem. Jest nasycony dwutlenkiem węgla średnio lub wysoko.

Dzielimy je na dwie odmiany stylu różniące się pochodzeniem oraz tradycją:
  • Pils czeski o zawartości ekstraktu 11-13,9°Blg oraz alkoholu 4-5,4% objętości. Charakteryzuje się wyraźnym słodowo-chmielowym smakiem z nutami ziołowymi. Jest bardzo klarowny, a jego barwa mieści się w granicach od słomkowej do złotej. Posiada większą, acz nie wysoką treściwość (wartość odżywczą) w porównaniu do pilznera niemieckiego. W przeciwieństwie do jasnych lagerów ma mniejszą zawartość alkoholu i nieco mocniejszą goryczkę.
  • Pils niemiecki o zawartości ekstraktu 11-12,9°Blg oraz alkoholu 4-5,2%. Charakteryzuje go wyraźna chmielowa goryczka oraz lekkie nuty kwiatowe i korzenne. Posmak goryczkowy jest wyczuwalny stosunkowo długo. Zarówno w smaku, jak i zapachu może znajdować się niewielkie stężenie siarki ze względu na nieco wyższą jej zawartość w niemieckiej wodzie. Niedopuszczalny w smaku jest diacetyl, którego rozpoznamy po maślanym smaku. Niemiecka odmiana pilsa często bywa jaśniejsza od czeskiego brata.


Piwo marcowe- Oktoberfestbier!

Znane od średniowiecza, później warzone również i w Polsce… Pochodzi z Austrii.
Do końca XIX wieku warzono je od października aż do ostatnich marcowych dni. Marzec był bowiem ostatnim miesiącem umożliwiającym zebranie lodu, aby wyłożyć nim piwnice. Nie znano wówczas specjalistycznych urządzeń, niezbędnych obecnie do procesów: leżakowania i dojrzewania.

Zawartość alkoholu to 4,8-6,2% w zupełności wystarczająco konserwowała to piwo. Musiało się ono nie tylko dobrze ustabilizować smakowo, dojrzeć podczas leżakowania, jak również być na tyle orzeźwiające, by móc delektować się nim w upalne, letnie miesiące. Powstaje ze słodów: monachijskiego, wiedeńskiego, pilzneńskiego oraz prażonego. Charakteryzuje się miedziano-bursztynową barwą. W smaku bardzo słodowe z wyraźną, niedominującą goryczką. Zawartość ekstraktu mieści się w granicach 12,2-14°Blg.

Najmocniejsze oraz w pełni dojrzałe piwa marcowe trafiały pod koniec września na słynne, coroczne organizowane w Monachium chmielowe dożynki- Oktoberfest. Oktoberfestbier to nieco mocniejsza (5,8-6,5% obj.) wersja piwa marcowego. Warzone są z ekstraktu 13,5-14°Blg. Festiwal organizowany jest do dnia dzisiejszego, na którym można spróbować piw marcowych z sześciu bawarskich browarów. Wtedy pije się je z litrowego kufla w towarzystwie grillowanych kiełbasek oraz niemieckiej muzyki biesiadnej.

Komentarze