Warzenie z ,,Brew Kit-a"

 „Brew-Kit” nazywany często gotowcem to fabrycznie nachmielony ekstrakt słodowy. Produkuje je wiele firm, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ich waga najczęściej oscyluje w granicy 1,7kg. Polecam gotowce firm: Gozdawa, Oberschlesiche Brauerei, Coopers, Geordie, Muntons oraz Finlandia. Większość nachmielonych koncentratów zawiera opakowanie drożdży piwowarskich.
  

Przygotowanie brzeczki do fermentacji
  1. Na początku proponuję umyć i zdezynfekować odpowiednimi środkami pojemnik fermentacyjny.
  2. Wybrany koncentrat warto wcześniej zanurzyć w gorącej wodzie, aby znacznie łatwiej było przelać gęsty syrop do garnka.
  3. Przygotuj czysty garnek o pojemności min. 6 litrów. Wlej 2 litry ciepłej wody i wsyp odpowiednią ilość cukru. Nie polecam używać typowego cukru ze sklepu, gdyż wnosi on niepożądane posmaki alkoholowe, tudzież bimbrowe. Najtańszą alternatywą jest użycie glukozy, która złagodzi smak piwa. Oszczędnym polecam użyć tzw. polepszacza, który jest mieszaniną 50% glukozy i 50% sproszkowanego ekstraktu słodowego (kosztuje 18-20zł). Najlepszą jakość naszego wyrobu uzyskamy używając stuprocentowego ekstraktu słodowego w postaci proszku lub syropu.
  4. Do rozpuszczonego w wodzie cukru w postaci glukozy, polepszacza lub ekstraktu słodowego wlewamy zawartość „Brew Kit-a”. Gotujemy całość 15-20min ciągle mieszając, aby nie przypalić brzeczki. Co prawda zagotowanie brzeczki nie jest konieczne, gdyż zostało zrobione to przed puszkowaniem, jednak polecam to zrobić celem uzyskania pełnej sterylności.


Fermentacja brzeczki
  1. Najpierw przygotuj sobie drożdże. Rehydratacja drożdży to inaczej uwodnienie. Nalej pół szklanki przegotowanej wody o temperaturze 20-25°C. Zamieszaj i odstaw na co najmniej pół godziny. Jeśli nie chcesz tego robić- możesz wsypać drożdże na powierzchnię brzeczki w fermentorze pomijając ten punkt. Piwo wówczas będzie bogatsze w posmaki estrowe, co z kolei jest pożądane np. w odmianach pszenicznych.
  2. Przelej brzeczkę do fermentora i uzupełnij wodą do pojemności około 22l. Jeśli nie masz dobrej jakości wody w kranie użyj wody źródlanej (nie mineralnej!). Taką wodę warto kupić w 5 litrowych butelkach (za 1,5-1,8zł). Po dodaniu wody warto zmierzyć ekstrakt areometrem dostosowując się do jego instrukcji, gdyż pomoże nam to w dalszych etapach wskazać, czy piwo przefermentowało.
  3. Kiedy temperatura brzeczki wyniesie mniej niż 26-28°C (najlepiej tyle ile miała woda do drożdży), wlej uwodnione drożdże i mieszaj przez 2-3min łyżką piwowarską celem dobrego napowietrzenia lub wsyp suche drożdże z saszetki na powierzchnię brzeczki (nie mieszaj). Pamiętaj, że temperatura brzeczki powyżej 28°C zabije drożdże i z naszego piwa nici…
  4. Pokrywkę fermentora warto przesmarować olejem spożywczym (np. do smażenia), aby łatwiej było ją otworzyć. Zamknij fermentor. Upewnij się, czy przykrywka jest szczelnie dociśnięta i górny otwór zatkaj rurką fermentacyjną dolewając do niej wody.
  5. Odstaw fermentor w wygodnie miejsce, najlepiej metr nad podłogą. 
Piwa górnej fermentacji: temp. 16-24°C, 5-7dni
Piwa dolnej fermentacji: temp. 10-15°C, 7-10dni

W zależności od warunków otoczenia fermentacja burzliwa rozpocznie się po 10-24 godzinach. Piwa dolnej fermentacji zaczynają nieco później (ze względu na niższą temperaturę).
Na powierzchni brzeczki powstaną białe, kremowe kawałki piany, a później gruba jej warstwa na 10-15cm.

Korzystając z areometru możemy kontrolować stopień odfermentowania brzeczki. Po zakończeniu fermentacji burzliwej powinno wynosić ⅓, ¼ ekstraktu brzeczki przed zadaniem drożdży.
Przykład: Jeśli brzeczka miała 12°BLG, to po zakończeniu fermentacji Ballingomierz wskazuje 2-4°BLG.
Uwaga: Temperatura mierzonej próbki brzeczki musi odpowiadać temperaturze w jakiej został wyskalowany areometr. Pomiaru dokonujemy w odpowiednim cylindrze lub ewentualnie wąskiej szklance. Każdy Ballingomierz posiada szczegółową instrukcję użytkowania!



Fermentacja cicha

Przefermentowane piwo warto przelać do drugiego fermentor na tzw. fermentację cichą.
Celem drugiej fermentacji jest dodatkowe oczyszczenie piwa z niepożądanych osadów. Dzięki temu znacznie bardziej klarowne piwo trafi do butelek. Ponadto, jeśli „zielone piwo” było niedostatecznie przefermentowane to teraz spokojnie dofermentuje do końca.
Po etapie fermentacji burzliwej musimy zwrócić uwagę, aby piwo nie zostało, w miarę możliwości, napowietrzone. Ponadto utrzymywanie czystości i dezynfekcja mają bardzo istotny wpływ na efekt końcowy- smak naszego piwa.
Przelewając młode piwo z burzliwej na cichą róbmy to pomału używając wężyka. Starajmy się nie bełtać i nie pienić piwa.



Rozlew, butelkowanie, refermentacja
  1. Przygotuj odpowiednią ilość czystych i wysterylizowanych butelek. Butelki sterylizujemy płucząc je odpowiednim środkiem, zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub prażąc je w piekarniku w 180°C przez 45min. Kapsle warto sparzyć wrzątkiem w celu dezynfekcji.
  2. Przelej ostrożnie piwo do butelek, zostawiając odrobinę (3-5cm) wolnej przestrzeni w szyjce. Do każdej butelki dodaj ok. 4g cukru lub glukozy na półlitrową butelkę. Warto skorzystać z miarki cukru do butelek.
    Uwaga: Nadmierna dawka cukru może nawet rozsadzić butelkę!
  3. Zamknij- zakapsluj butelki. Wstrząśnij nimi i odstaw celem nagazowania na 3-4dni w temp. 20-25°C.
Dzięki dosypanemu cukrowi lub glukozie Twoje piwo się nagazuje w sposób naturalny oraz stanie mocniejsze o 0,2-0,4%.
Odstaw butelki do piwnicy o temp. 6-10°C.



Degustacja
  1. Najlepsze efekty na degustację domowego piwa osiągniemy po około 2-3 miesiącach leżakowania. Niektóre gatunki np. Porter Bałtycki nawet po 12-15 miesiącach lub dłużej.
  2. Piwo będzie posiadało na dnie butelki naturalny osad drożdżowy, dzięki któremu będzie bardziej trwałe oraz jeszcze zdrowsze!

Na zdrowie!




Komentarze