Barley Wine- wino jęczmienne

Ten wyjątkowy piwny styl powstał w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, podobno istnieją wspominki w starych greckich księgach o winie jęczmiennym przygotowywanym już w starożytnej Grecji… Bywa porównywany do wina ze względu na złożony aromat i smak oraz stosunkowo wysoką zawartość alkoholu. Obecnie styl przeżywa swoją drugą młodość, głównie za oceanem za sprawą ichniejszych cytrusowo-tropikalnych odmian chmielu.


Piwo posiada bardzo wysoki ekstrakt od 20 do 30°Blg, zawartość alkoholu waha się w granicach od 9 do 14%, natomiast goryczka to wyjątkowo szerokie widełki: od 40, aż do 100 IBU. Podstawowym surowcem do produkcji Barley Wine jest słód Pale Ale. Drugim z kolei jest słód karmelowy. Sporadycznie zdarza się używanie słodów ciemnych, jednak są to znikome ilości. Nie zaleca się stosowania wszelkiej maści cukrów, aby podnieść zawartość ekstraktu. Chmiel to tradycyjne angielskie odmiany, choć co raz częściej stosuje się modne w ostatnich latach gatunki pochodzące zza oceanu. Używane drożdże powinny charakteryzować się wysoką tolerancją na alkohol.

Piwo jest dosyć klarowne, a jego barwa jest najczęściej bursztynowa lub miedziana z rubinowymi refleksami. Zdarzają się jednak wersje ciemnobrązowe. Zabarwiona piana jest niska lub średnio-obfita oraz nietrwała, za sprawą wysokiej zawartości alkoholu. Zapach wina jęczmiennego jest niezwykle bogaty oraz poukładany. Odnajdziemy w nim bardzo wyraziste nuty słodowe pod postaciami tostowymi, chlebowymi, karmelowymi, czy toffi. Występują nuty owocowe. W wersjach brytyjskich aromat chmielu jest umiarkowany, natomiast w wersjach amerykańskich-często intensywny. Wyczuwalny alkohol nie powinien być ostry. Diacetyl (maślany) nie może występować. Najbardziej dojrzałe piwa posiadają ponadto zapach wytrawnych trunków takich jak porto, czy cherry. W smaku również wiele się dzieje. Poczujemy herbatniki, chleb, orzechy, karmel oraz toffi. Odnajdziemy owoce oraz alkohol, który nie może być drażniący. Dojrzałe trunki pochwalą nam się nutami utlenienia pod postaciami porto, cherry, czy suszonych śliwek. Piwo nierzadko jest intensywnie słodkie, jednak są i umiarkowanie. Długi, złożony finisz bywa przyjemnie wytrawny lub półsłodki. Goryczka jest umiarkowana i wyraźna. Jej zadaniem jest zbalansowanie intensywnej słodkości. Odmiany amerykańskie nieco przypominają Imperial India Pale Ale. Ze względu na wysoki ekstrakt piwo jest nieco oleiste w ustach. Jest również nisko-nasycone.

Barley Wine jest na swój sposób trunkiem wyjątkowym. Osobom, które nie miały przyjemności go spożywać pokaże nieco inne oblicze piwnego świata oraz z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem. Nie jest to piwo orzeźwiające, a wręcz przeciwnie. Warto podejść do niego z szacunkiem i delektować każdym łykiem… Doskonałymi przykładami piwka do sączenia są: Brytyjski Golden Pride browaru Fuller’s oraz amerykańskie Bigfood browaru Sierra Nevada i Old Foghorn z Anchor Brewing. 

Komentarze