Porter Bałtycki

Wywodzi się z mody na brytyjskiego Imperial Stout'a, portera górnej fermentacji. Piwa te były eksportowane z Wielkiej Brytanii do krajów nadbałtyckich od końca XVII wieku. Rynek wschodnioeuropejski wykazywał bardzo duże zapotrzebowanie na piwa mocno alkoholowe, wysoko-ekstrakcyjne oraz rozgrzewające w okresach zimowych. Podczas wojen napoleońskich zakazano przywozu towarów z Anglii, próbowano w tym czasie warzyć to piwo w Europie Wschodniej. Odtwarzając go korzystano z metody wytwarzania koźlaka- piwa dolnej fermentacji. W naszym kraju produkowany jest od początku istnienia tego stylu.

Do produkcji bałtyckiego portera używamy słodu monachijskiego lub wiedeńskiego oraz dodatkowo słodu czekoladowego lub barwiącego. Używamy różnych odmian regionalnych chmieli (np. Saaz lub Lubelski). Zdarzają się również dodatki niesłodowane.

Zawartość ekstraktu oscyluje w granicach 18-22oBlg, natomiast alkoholu od 8 do 10,5%. Piwo wymaga bardzo długiego, co najmniej kilkumiesięcznego leżakowania.

Barwa portera jest ciemna, brązowa. Zabarwiona piana długo się utrzymuje. Aromat jest bardzo bogaty, słodowy. Charakteryzuje się połączonymi nutami karmelowymi, czekoladowymi oraz kawowymi. Wyczujemy również niewielki zapach suszonych owoców, np. śliwek. 

Piwo w smaku jest bardzo złożone, poukładane. Mocno wyczuwalne są delikatne smaki palone, podobnie jak w opisywanym wcześniej Schwarzbierze. Tak jak w aromacie naszą uwagę przykuje wytrawność, czekolada oraz niewielką ilość palonej kawy. Zdarzają się również posmaki ciemnych owoców (czarna porzeczka, jeżyna, śliwka), orzechowe. Goryczka pochodzi zarówno od słodów jak i chmieli. Jej zadaniem jest zbalansowanie mocno słodowych smaków. Goryczka nie jest wysoka. Posmaki chmielowe są niewielkie. Porter bałtycki jest trunkiem bardzo treściwym, rozgrzewającym.

Jako Polacy możemy być dumni ze swoich porterów. Na prestiżowych degustacjach w Moskwie na około 30-35 piw danego gatunku, najlepsi światowi eksperci uznali nasze piwa najlepszymi porterami bałtyckimi na świecie. Jako pierwszy tytuł ten osiągnął Grand Imperial Porter z browaru Amber. Kolejnym piwem był Porter Warmiński z Kormorana.


Warto również wspomnieć o piwie Komes Porter Bałtycki z browaru Fortuna, który zdobył złoty medal na prestiżowych European Beer Star w 2012 roku oraz brązowy na World Beer Cup 2014 w Denver w swojej kategorii. Portery bałtyckie są uważane za najbardziej cenione piwa z Polski.

Komentarze

Unknown pisze…
Dziękujemy za uznanie polskich smaków :)